czwartek, 6 sierpnia 2015

                         Leniwy spacer po... szkole!



                Po dość intensywnym zwiedzaniu stolicy Małopolski pora przenieść się na mazowiecką ziemię. Dziś wszystkich czytelników chciałabym zapoznać z miejscem, które ukształtowało młodego poetę- Władysława Broniewskiego. Postać Władysława Broniewskiego do dziś rodzi wiele kontrowersji- jest odbierany jako wielki poeta, zasłużony żołnierz, z drugiej zaś strony odzywają się głosy krytykujące jego sympatie polityczne oraz stosunki z władzami  komunistycznymi. Jednak wszelkie spory odkładamy na bok i wyruszamy do Liceum Ogólnokształcącego w Płocku imienia Władysława Jagiełły, zwanego potocznie Jagiellonką (nie mylić z Biblioteką Jagiellońską).


                                                            Aktualne zdjęcie Jagiellonki (fot. S. Czachorowski)

           Jaka jest więc historia tej placówki? Wprawdzie nie może się ona poszczycić pozycją najstarszej szkoły w Płocku, którą zajmuje Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Małachowskiego (istniejące od 1180 roku), ale zajmuje drugie miejsce. W 1905 roku Koło Polskie Macierzy Szkolnej powołuje do życia Polskie Gimnazjum. Warto wspomnieć, że powstanie szkoły było wynikiem ustępstw zaborcy rosyjskiego, który w 1905 roku stanął w obliczu rewolucji, a także strajków szkolnych, które miały miejsce na północnym Mazowszu. 
                                             Jagiellonka na pocztówce (lata 20. XX w.) 
     
 

              Przez pierwsze lata istnienia Gimnazjum było męskie, zapewniało edukację tylko na poziomie 4 klas, a mieściło się w wynajętej kamienicy na ul. Królewieckiej. Rządy nad nim objął Józef Dionizy Szczepański. Szkoła od momentu założenia mogła pochwalić się naprawdę wysokim poziomem nauczania. W jej programie było 27 przedmiotów- humanistycznych, ścisłych oraz "praktycznych". W 1906 Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego uznał świadectwo tej szkoły za równe z patentem szkół austriackich.
                                
                                                         Pamiątkowy kamień upamiętniający założycieli szkoły,
                                                       odsłonięty z okazji jej 100-lecia (fot. S. Czachorowski)

             W 1912 roku podjęto decyzję o wybudowaniu gmachu szkolnego, bowiem kamienica nie była odpowiednio przystosowana do prowadzenia zajęć. W wyniku hojności płocczan oraz zaangażowania społeczeństwa inauguracja roku szkolnego 1913/1914 odbyła się już w nowym budynku!  Nowy gmach, zaprojektowany był przez architektów Czesława Zambrzyckiego i Władysława Czechowskiego. Podczas I wojny światowej szkoła pełniła funkcję szpitala Czerwonego Krzyża, a 10 uczniów Gimnazjum wstępuje do Legionów. Był wśród nich także Władysław Broniewski. 

          Od 1918 r. szkoła nosi imię króla Władysława Jagiełły. Po drugiej wojnie światowej dawne gimnazjum męskie o profilu humanistycznym zmieniono na koedukacyjne liceum ogólnokształcące, popularnie zwane Jagiellonką. W okresie międzywojennym w szkole rozwijały się koła zainteresowań. Szczególnie na tym polu wyróżniał się klub sportowy Jagiellonka, pełen różnorodnych sekcji. 
                                                          Wnętrze starego gmachu szkoły

          II wojna światowa przerwała działalność szkoły. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wsławili się działając i walcząc na rzecz ojczyzny. Po wojnie liceum udało się zachować imię swojego patrona, mimo dużych nacisków ze strony kuratorium, postulujące jego zmianę. W powojennej historii szkoły jej największym modernizatorem był dyrektor Jan Przyszlak, który w latach 1956- 1981 rozbudował budynek szkoły. Liceum powiększyło się o aulę, drugą salę gimnastyczną, dodatkowe sale, internat, a także park sportowy i boiska. Kolejna tak duża rozbudowa szkoły miała miejsce w 2009 roku, kiedy otwarto pawilon z nowoczesnymi klasopracowniami. 

          Jagiellonka przez ponad 100 lat swojego istnienia zasiliła szeregi polskich patriotów, działaczy, naukowców i sportowców. W jej budynku z pewnością poczujemy klimat dawnych lat, szczególnie wchodząc po starych, skrzypiących schodach. Co więcej, zgodnie z planami Urzędu Miasta Płocka do końca 2015 w nieużytkowanych pomieszczeniach szkoły ma powstać muzeum, przedstawiające dzieje szkoły, jak i miasta. Tym goręcej zachęcam do jej odwiedzenia.



Bibliografia:


100 lat Jagiellonki. Z dziejów Polskiej Szkoły Średniej w Płocku 1906-2006., red. A. M. Stogowska,  Płock 2006.
R. K. Kuffel, Jagillończyków biografie niepospolite, Płock 2006.
Oficjalna strona szkoły:  www.jagiellonka.plock.pl
                                                                                                            Anna Dombrowska

         
    

        

7 komentarzy:

  1. Dobrze, że wśród młodzieży są jeszcze tacy ludzie jak autorka bloga. Nawet nie wiedziałem, ze Jagiellonka ma tak ciekawą historię, może kiedyś odwiedzę to liceum :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cuantos misterios esconde Jagiellonka ;) zbierznosc znaczenia jednego slowa tyle zmienia ;) Bardzo dziekuje autorce bloga za przyblizenie historii tego niezwyklego miejsca ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja jestem ciekawy, jakim uczniem był Wladysław Broniewski, bo akurat o tym w artykule mało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Władysław Broniewski, będąc uczniem, założył razem z kolegami półtajną organizację skautów oraz tajną sekcję "Strzelca". Był głównym redaktorem czasopisma "Młodzi idą". W głównej mierze poświęcał się działalności w organizacjach niepodległościowych oraz swojej miłości do literatury, a ponoć uczniem był "zdolnym, lecz niesfornym".

      Usuń
    2. To śmieszne, bo o różnych znanych i szanowanych ludziach jakoś tak się myśli, że zawsze byli idealni. A tu proszę, był "zdolny, lecz niesforny" :D

      Bardzo interesująca jest historia tej Jagiellonki :)

      Usuń
  4. Jeśli nie lubicie literówek i tym podobnych, to zauważyłem takie:

    "W 1905 roku Koło Polskie Macierzy Szkolnej powołuje do życia Polskie Gimnazjum." - Za dużo spacji pomiędzy "Macierzy" a "Szkolnej" :)

    "Tym goręcej zachęcam do jej odwiedzenia." - Za dużo spacji pomiędzy "jej" a "odwiedzenia" :)

    "Oficjalana strona szkoły: www.jagiellonka.plock.pl" - O jedno "a" za dużo w słowie "Oficjalana" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakoś nie widać tego nadmiaru spacji w zdaniach z powyższego komentarza (coś pomyliłem :P ), ale w oryginalnym tekście są :)

      Usuń