czwartek, 27 sierpnia 2015

Płockie Varia



               Witajcie! Dziś pragnę pokazać Wam naprawdę różne płockie atrakcje i ciekawe miejsca, nie tylko te ściśle historyczne. Nie każdy musi być przecież ogromnym miłośnikiem historii (nad czym jako studentki historii trochę ubolewamy) i czasem przyda się mała przerwa. :)
                Zaczniemy więc od miejsca, z którego słynie Płock- Wzgórze Tumskie. Często nazywane sercem Płocka. Wznosi się na około 47 m nad bardzo rozległą doliną rzeki Wisły. Jest to najstarsza część miasta, która została najwcześniej zabudowana, m.in. znajduje się tam wspomniana ostatnim poście Katedra oraz  Zamek Książąt Mazowieckich, obecnie pełniący rolę Muzeum Diecezjalnego.
                                                 fot. Arkadiusz Gmurczyk


     Jednak Wzgórze to nie tylko górujące nad nim zabytki. To przede wszystkim idealne miejsce do spacerów oraz spotykania się ze znajomymi. Teren ten to jedno z najchętniej wybieranych miejsc przez Płocczan, zwykle tych w młodym wieku. Na słynnym "X", czyli schodach układających się w kształt litery x, znajdziemy amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu. U stóp Wzgórza Tumskiego rozciąga się plaża, na której corocznie odbywają się festiwale muzyczne- Reggaeland, Audioriver czy Polish Hip Hop Festival. Co roku gromadzą one tysiące fanów, kto wie, może któryś z czytelników również tam był? :) Jeśli tak, dajcie nam koniecznie o tym znać.
                                               Płockie schody zwane "X", fot. Portal Płock



                                                 Audioriver Festival, fot. Gazeta Płock


Odchodząc niezbyt daleko od Wzgórza Tumskiego przenieśmy się do miejsca związanego z wspominanym przeze mnie uprzednio Władysławem Broniewskim.  Jest to poświęcony mu park. To bardzo urocze miejsce jest pełne zielni, ciszy i spokoju, ponieważ jest raczej rzadko uczęszczane przez mieszkańców czy turystów. Park zdobi mural poświęcony twórczości artysty.
                  
                                         Mural poświęcony Władysławowi Broniewskiemu


Obok muralu możemy także podziwiać pomnik wybitnego poety. To niezwykle monumentalna bryła, oficjalnie odsłonięta 25 czerwca 1972 roku. Wśród zgromadzonych była obecna żona poety, Wanda,  poeta Jarosław Iwaszkiewcz, przedstawiciele partyjni oraz płocczanie. Temu wydarzeniu towarzyszył występ Pieśni i Tańca "Mazowsze". Pomnik jest autorstwa Kazimierza Zemły, Józefa Niedźwieckiego oraz Edmunda Matuszka. Pomnik przedstawia twarz artysty wpisaną w bliżej niezidentyfikowaną bryłę, która mi osobiście kojarzy się w wierzbą. 





Następnym przystankiem będzie znajdująca się nieopodal Wieża Ciśnień. Powstała ona w 1892 roku i była wtedy elementem zmodernizowanej sieci wodociągowej miasta. Wieża jest ośmiokątna i ma 5 kondygnacji. Liczy sobie 90 m wysokości. Przez długi okres była najwyższym budynkiem w Płocku. Przez okres swojego istnienia pełniła różne funkcje, czasem bardzo dalekie od założonych, np. była warsztatem naprawczym, budynkiem mieszkalnym, archiwum płockich Wodociągów. Niestety, bardzo ucierpiała podczas wojen.  Jej gruntowna renowacja odbyła się dopiero w latach 2011-2013. Aktualnie znajduje się tam kawiarnia i restauracja. 
                                                               Wieża ciśnień kiedyś...


                                                                      I obecnie :)

W tym miejscu kończymy kolejną, ale myślę, że nie ostatnią podróż po Płocku. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego i wpadniecie do mojego rodzinnego miasta.



                                                                                                                Anna Dombrowska



6 komentarzy:

  1. Ja nie znam się tak bardzo na historii, ale troszeczkę też mnie interesuje :)

    Fajny post, zachęca do odwiedzenia Płocka. Ładne są te schody w kształcie "x".

    Czy będzie kontynuacja? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ooo, fajnie, pojawił się dalszy ciąg postu :) Zatem mogę coś jeszcze dopisać.

      Muszę przyznać, że nigdy nie widziałem takiego niezwykłego pomnika, jak ten Broniewskiego. Bardzo mi się podoba naprawdę :) Cieszę się, że na tym blogu można zobaczyć tak wiele pięknych rzeczy, nie wychodząc z domu ^^

      I w sumie to zgadzam się z użytkownikiem albocoinnego, że dobudowanie tego daszka do wieży powoduje, że wieża dziwnie wygląda. Ale na pewno i tak jest warta odwiedzenia! :)

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze i uwagi. Według mnie też ta pierwotna wieża była o wiele ładniejsza, ale plusem owego daszku jest z pewnością bardzo ładny widok na ulicę :)

      Usuń
    3. Tak, myślę, że widok z daszku musi być ładny :)

      Znalazłem trochę drobnych błędów w stylu literówek. Podam cytaty. Niestety Blogger usuwa nadmiar spacji w komentarzach, więc nie będzie tu tego widać, ale w tekście jest :)

      "Jest to najstarsza część miasta, która została najwcześniej zabudowana, m.in. znajduje się tam wspomniana ostatnim poście Katedra oraz Zamek Książąt Mazowieckich, obecnie pełniący rolę Muzeum Diecezjalnego." - Za dużo spacji pomiędzy "oraz" a "Zamek" :)

      "Odchodząc niezbyt daleko od Wzgórza Tumskiego przenieśmy się do miejsca związanego z wspominanym przeze mnie uprzednio Władysławem Broniewskim. Jest to poświęcony mu park." - Za dużo spacji pomiędzy tymi zdaniami :)

      "To bardzo urocze miejsce jest pełne zielni, ciszy i spokoju, ponieważ jest raczej rzadko uczęszczane przez mieszkańców czy turystów." - Powinno być "zieleni" zamiast "zielni" :)

      "Wśród zgromadzonych była obecna żona poety, Wanda, poeta Jarosław Iwaszkiewcz, przedstawiciele partyjni oraz płocczanie." - Za dużo spacji pomiędzy "Wanda," a "poeta" :)

      "Pomnik przedstawia twarz artysty wpisaną w bliżej niezidentyfikowaną bryłę, która mi osobiście kojarzy się w wierzbą." - Powinno być "z wierzbą" zamiast "w wierzbą" :)

      "Niestety, bardzo ucierpiała podczas wojen. Jej gruntowna renowacja odbyła się dopiero w latach 2011-2013." - Za dużo spacji pomiędzy tymi zdaniami :)

      Usuń
    4. Ach, i zapomniałem dodać, że w tym pierwszym cytowanym zdaniu trzeba dodać "w" pomiędzy "znajduje się tam wspomniana" a "ostatnim poście Katedra" :)

      Usuń
  2. Powiedziawszy prawdę wieża ciśnień kiedyś bardziej mi się podoba, to co dobudowano i ten daszek nad kawiarnią ..... hmmmm bardzo szpeci budynek. Szkoda , że nie został w starej wersji :)

    OdpowiedzUsuń